Relacja uczestników z wyjazdu do Niemiec we wrześniu 2012
W dniach od 23 do 29 września 2012 grupa młodzieży z naszej szkoły oraz grupa młodzieży z Gabelsberger Gymnasium z Mainburga uczestniczyła w realizacji projektu polsko-niemieckiego "Tradycje i zwyczaje Bawarii i Małopolski".
Ostatni dzień w Niemczech. Obudziłam się przed południem, ponieważ dzień wcześniej byliśmy z grupą na wycieczce w Monachium i potrzebowałam dłuższego odpoczynku po ciężkim dniu. Przed obiadem siedziałyśmy z Evą w jej pokoju, rozmawiałyśmy na różne tematy a przede wszystkim o pobycie tutaj. Wspominałyśmy śmieszne historie oraz to co najbardziej nam się podobało. Oglądałyśmy zdjęcia i słuchałyśmy muzyki. Po wspólnym obiedzie z rodziną Evy, umówiłyśmy się z Aline i Renatą aby pójść do cukierni na lody. W restauracji spędziłyśmy ponad dwie godziny, wcale tego nie odczuwając, tak szybko przeminął czas. Kiedy byłam już w domu, od razu zaczęłam pakować do walizki swoje rzeczy aby niczego nie zapomnieć. Potem oglądałyśmy film pt "Step Up'' który obie lubimy. Następnie przed godziną 19 z mamą Evy pojechałyśmy do Regensburga na dworzec, gdzie miał czekać na nas autokar. Wszyscy zgromadzeni żegnali się, przytulali, głośno rozmawiali a niektórzy nawet płakali ze wzruszenia. Kiedy przyjechał autokar mogliśmy tylko pożegnać się machając ręką przez szybę. Wszyscy zajęli wybrane miejsca i szykowali się do długiej powrotnej drogi do Polski.
Cieszę się że mogłam uczestniczyć w wymianie szkolnej, ponieważ poznałam Bawarię, zwiedziłam mnóstwo pięknych miejsc a także wiele się nauczyłam. Jestem zadowolona z tego pobytu oraz z tego co tutaj przeżyłam - poznałam rówieśników, widziałam szkołę i odbywające się w niej lekcje, mogłam dowiedzieć się jak wyglądają tutejsze zwyczaje i święta ale miałam też czas na wizytę w sklepie czy restauracji. Mieszkałam w domu, gdzie ludzie byli naprawdę dobrzy i troskliwi. Będę tęsknić i myślami wracać do wspomnień z tygodniowego szkolnego wyjazdu do Niemiec. Moim zdaniem, organizowanie takich wyjazdów przez nauczycieli jest bardzo trafnym pomysłem na zdobycie wiedzy i umiejętności posługiwania się językiem obcym w praktyce a także uczy zaradności w nieoczekiwanych sytuacjach.
Angelika Wcisło kl. IV TH
Piątkowy dzień został zarezerwowany na wycieczkę do Monachium.
Zwiedzanie zaczęliśmy od starego miasta. Na samym początku przeszliśmy przez Odensplatz, obok którego stał zjawiskowy Kościół św. Kajetana. Jego wnętrze było w przepięknym stylu białego baroku, dzięki czemu uspokajało ono i wyciszyło nasze oczy. Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy była Katedra Najświętszej Maryi Panny (Frauenkirche) odnowiona po wojnie. Wybudowana z cegły, posiada dwie wieże. W czasach ataku wroga pełniła funkcje schronu dla mieszkańców z racji jej wielkości. Przechodząc przez Marineplatz Square, widzieliśmy Neues Rathaus. Jest to popularna w Niemczech bogato zdobiona budowla w stylu neogotyckim. Następnie odwiedziliśmy gotycki kościół Peterskirche (św. Piotra), który jest najstarszym kościołem w Monachium. Z tego właśnie miejsca mieliśmy rozległy widok na panoramę całego miasta. Będąc w Monachium znaleźliśmy czas by przyjrzeć się z bliska Oktoberfest. Jest to Niemieckie święto piwa, które odbywa się raz w roku, ludzie którzy biorą w nim udział są ubrani w przepiękne tradycyjne stroje bawarskie. Na ulicach w galeriach, w metrze, tramwajach, autobusach roi się od bajecznie przebranych ludzi w te regionalne stroje, jest to naprawdę coś wspaniałego.
Tego dnia również pojechaliśmy zwiedzić Pałac Nymphenburg (Schloss Nymphenburg), czyli dawną letnią rezydencję. I właśnie z racji tego iż to miejsce wygląda nieziemsko pięknie, tradycją tej wymiany jest upamiętnienie osób biorących w niej udział, zdjęciem robionym właśnie na tle pałacu.
Justyna Broś kl. 3 TL
W czwartek (27.09) wszyscy spotkaliśmy się w Gabelsberger Gymnasium by dokończyć nasz polsko-niemiecki projekt. Gdy skończyliśmy pracę i wszystko było już gotowe, przyszedł do nas pan dyrektor aby zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Pożegnaliśmy się uroczyście i ostatni raz przeszliśmy się korytarzami szkoły w Mainburgu. Potem podzieliliśmy się na mniejsze grupki i udaliśmy się na obiad. Późne popołudnie spędziliśmy z rodzinami u których mieszkaliśmy i tam planowaliśmy jak spędzić następny i jednocześnie ostatni dzień pobytu w Mainburgu.
Karolina Szczęśniak kl. 3 TL
W tym dniu pobudka w mojej rodzinie była bardzo wcześnie bo już o 6, gdyż o 6.30 przyjechał po nas szkolny bus. Po zajechaniu na miejsce ustawiliśmy się na zbiórce przy wejściu do szkoły.
Tego dnia dużo pracowaliśmy nad projektem. Byłam w grupie polsko-niemieckiej wraz z Kamilą i Kingą. Realizowaliśmy projekt na temat " TAŃCA I MUZYKI", w którym porównywaliśmy różnice pomiędzy naszymi krajami. Nie ukrywam, że nie było to łatwe zadanie, ale sprostałyśmy wyzwaniu. Nasza praca była jedną z najlepszych !
Po zakończeniu zajęć w szkole mieliśmy czas wolny. Wykorzystaliśmy go na zwiedzanie i poznawanie historii Mainburga. Później pojechałam do domu, gdzie wraz z moją niemiecką koleżanką uczyłam się języka niemieckiego. Wieczorem Lisa zabrała mnie na basen, gdzie odbywały się jej zajęcia-kurs na ratownika. Miałam okazje nauczyć się kilku ćwiczeń ratowniczych oraz popływać w pięknym basenie.
Ten dzień bardzo mi się podobał i będę pamiętać do końca mojego życia!
Angelika Zięba kl. 3 TE
W drugim dniu pobytu w Niemczech odwiedziliśmy szkołę, w której uczą się nasi partnerzy z wymiany. Na początku wizyty przywitał nas dyrektor szkoły, który wspominał o naszej wieloletniej współpracy. Następnie dostaliśmy plan szkoły i zostaliśmy po niej oprowadzeni. Zobaczyliśmy: sale gimnastyczną, pokój nauczycielski, bibliotekę. Po zwiedzeniu szkoły każdy poszedł na dwie godziny lekcyjne aby zobaczyć w jaki sposób prowadzone są zajęcia. Ok godziny 12 poszliśmy na stołówkę szkolną aby zjeść obiad. Po skończonym posiłku udaliśmy się na spacer, zwiedzenie Mainburga oraz na wizytę u burmistrza. Później każdy miał czas wolny, który spędziliśmy z niemieckimi przyjaciółmi.
Monika Surma kl. 3 TA
W środę spotkaliśmy się na dworcu w Abensberg. Stamtąd udaliśmy się do Regensburga. Pogoda dopisywała i zaczęliśmy spacer od plant okalających stare centrum miasta. Opowiedziano nam historię najstarszego kościoła. Ulicami Starego Miasta dotarliśmy do Ratusza. Tam zwiedziliśmy salę tortur i więzienie z czasów średniowiecza. Udaliśmy się także do gotyckiej katedry, gdzie zachwyciły nas ogromne witraże, które jako jedyne ocalały w czasie zniszczeń wojennych. Usłyszeliśmy też ciekawą historię o diable związaną z budową katedry. Kolejnym miejscem naszego zwiedzania był most nad Dunajem. Tam też poznaliśmy legendę dotyczącą powstania owego mostu. Ciekawostką były wiry na rzece, których powstanie również zostało przedstawione w opowiedzianej nam historii. Był to miły i udany dzień.
Renata Zychal 3 TA, Klaudia Bejnar 3 TE
Napisane przez MS
dnia 29.11.2012 13:13 ·
0 komentarzy ·
5045 czytań ·