28 marca 2015 pożegnaliśmy grupę młodzieży z Mainburga, która odwiedziła Kraków w ramach wymiany z naszą szkołą. Z uczniami Gabelsberger Gymnasium spotykamy się już od 2000 roku realizując kolejne projekty. Ty razem temat naszego projektu brzmiał "Myśl globalnie, działaj lokalnie". Nasi przyjaciele z Niemiec mieli też okazję poznać szkołę uczestnicząc w zajęciach lekcyjnych, zwiedzić Kraków oraz Muzeum Martyrologii w Oświęcimiu i Brzezince. Czas wolny spędzony m.in. w Aqua Parku, na kręgielni, czy w kinie służył wzajemnej integracji i stał się dla młodzieży okazją do lepszego poznania się w sytuacjach codziennych. Drugi etap projektu będziemy realizować podczas wyjazdu do Mainburga, który odbędzie się w październiku 2015.
Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Niedziela 22.03.2015
Spotkaliśmy się z grupą niemiecką około godziny 14 pod Krzyżem Katyńskim w Krakowie. Po przywitaniu i krótkiej rozmowie poszliśmy zwiedzać Wawel. Następnie całą grupą udaliśmy się do Galerii Krakowskiej na gorącą czekoladę. Rozmawialiśmy o naszych zainteresowaniach. Wieczorem poszliśmy na spacer wzdłuż Wisły. Około godziny 21 pożegnaliśmy się.
Sandra i Magda kl. I TL
Poniedziałek 23.03.2015 był pierwszym dniem pobytu gości niemieckich, w którym udaliśmy się do szkoły. O godzinie 9.00 spotkaliśmy się w auli, gdzie z pomocą prezentacji multimedialnej krótko omówiony został program pobytu i projektu językowego. Chwilę po tym goście zwiedzili naszą szkołę.
Kolejnym punktem w harmonogramie był udział w lekcjach języka angielskiego klasy 1TA z paniami A. Niedziółką i L. Marciniak-Kijorą. Do lekcji każdej z nauczycielek dołączyło ośmiu gości. Razem z nimi rozwiązaliśmy kilka zadań z języka angielskiego, a następnie mogliśmy przećwiczyć nasze umiejętności językowe w rozmowie na różne tematy. Kiedy zadzwonił dzwonek, przyszedł czas na obiad.Po obiedzie rozpoczęliśmy prace nad projektem. Podzieliliśmy się na cztery mieszane grupy i dostaliśmy kartki, na których mieliśmy za pomocą rysunków przedstawić nasze pomysły na bardziej ekologiczne postępowanie w szkole i w domu. Po skończeniu prac i wspólnym ich omówieniu, wyruszyliśmy na spacer na Kopiec Kraka. Wycieczka była bardzo udana, a poza wspaniałym widokiem na Kraków, jaki dostrzegliśmy ze szczytu Kopca, największą atrakcją było robienie sobie zdjęć na górze. Czas wolny, który mieliśmy po zakończeniu spaceru wykorzystaliśmy na wyprawę na Krakowski Rynek oraz odwiedzenie Galerii Bonarka City Center.
Blanka, Karolina i Nikola kl. I TA
Wtorek 24.03.2015 rozpoczęliśmy od pracy nad projektem w szkole. Na początku obejrzeliśmy krótki film o tematyce związanej z ekologią i recyklingiem, a następnie wykonaliśmy mały eksperyment. Polegał on na tym, że w każdym kącie sali przypięte zostały kartki z nazwami kontynentów, a my musieliśmy sprawdzić na metce, w jakim kraju zostało wyprodukowane nasze ubranie i stanąć przy odpowiednim kontynencie. Jak można się było spodziewać, większość z nas stała w Azji, jednak znalazło się też kilka osób, których ubrania pochodziły z Europy.
Kolejny etap prac nad projektem tego dnia odbył się w terenie. Uczestnicy wymiany podzielili się na cztery polsko-niemieckie grupy i wyruszyli (w zależności od przydzielonego im zadania) do CH Czyżyny Carrefour, okolicznych warsztatów naprawczych lub CH Tomex. Wśród zadań przydzielonych grupom było m.in. szukanie eko-znaków na produktach spożywczych w Rossmanie, porównanie cen i jakość produktów RTV, przeprowadzenie wywiadów z ludźmi zajmującymi się np. naprawą zegarków, a także zbadanie pochodzenia i składu odzieży w sieciowych sklepach. Po zakończeniu zadań i zebraniu potrzebnych materiałów udaliśmy się do sklepu ze zdrową żywnością, w którym to wysłuchaliśmy krótkiego wykładu specjalistki w tym temacie. Gdy dowiedzieliśmy się już najważniejszych rzeczy o zdrowym odżywianiu, rozejrzeliśmy po sklepie. Po obiedzie wybraliśmy się na wycieczkę w celu zwiedzenia Krakowskiego Kazimierza. W pierwszej kolejności zwiedziliśmy Synagogę Tempel, która jest jednym z ważnych zabytków sakralnej architektury żydowskiej w Polsce. Następnie ulicami dawnego miasta żydowskiego dotarliśmy na Plac Wolnica.
Po zakończeniu zwiedzania przyszedł czas na rozrywkę i wspólne spędzenie wolnego popołudnia uczestników wymiany bez towarzystwa nauczycieli. Tego dnia udaliśmy się na spacer wzdłuż Wisły, gdzie odwiedziliśmy Smoka Wawelskiego i obejrzeliśmy naszą małą krakowską aleję sław. Na koniec poszliśmy na Rynek coś zjeść i kupić pamiątki.
Katarzyna, Klaudia, Kinga, Ilona kl. I TA
Piątek, 27.03.2015
Dnia 27.03 uczniowie naszej szkoły i uczniowie z grupy niemieckiej, spotkali się w szkole by omówić wyniki całotygodniowej pracy nad projektem Fair Traid. Zanim jednak to nastąpiło uczniowie z Niemiec wzięli udział w quizie o Krakowie. Następnie omawialiśmy wyniki grupowej gry "poznajemy Kraków" nagrodą były brawa pozostałych uczestników. W końcu przeszliśmy do prezentowania projektów. Podzieleni na grupy przedstawiliśmy wyniki dotychczasowej pracy. Każda grupa wypadła rewelacyjnie. Spróbowaliśmy "ekologicznego drinka" z młodego jęczmienia i jabłek oraz zdrowych ciastek. Po obiedzie w planie mieliśmy wspólne wyjście do kina. Ponieważ przed wybranym seansem mieliśmy jeszcze sporo czasu, postanowiliśmy zrobić sobie czas wolny na zakupy. O 16:20 cała grupa spotkała się przed wyjściem na sale. Wybraliśmy film pt. "Zbuntowana". Wszyscy świetnie się bawili i rewelacyjnie spędzili ten czas. Po kinie grupa niemiecka udała się do hostelu, odpocząć i nabrać sił przed następnym dniem a my pojechaliśmy do domu.
Ola i Karolina kl. II THO
Sobota, 28.03.2015
W ostatni dzień wymiany 28 marca 2015 roku (sobota) z wielkim żalem i smutkiem przyjechaliśmy pod hostel ok. godz. 14, aby pożegnać się z naszymi przyjaciółmi z Niemiec. Delegacja uczniów naszej szkoły wybrała się z nimi na lotnisko Kraków Balice. Spędziliśmy jeszcze czas robiąc sobie zdjęcia i rozmawiając z nimi. I nagle nadszedł ten trudny czas pożegnania, podczas którego niektórzy z nas się wzruszyli. Lot był zaplanowany na 16:45.