W roku szkolnym 2008/2009, po kilkudziesięciu latach zasłużonej pracy dydaktycznej i kierowania Szkołą, odchodzi na emeryturę pani dyrektor mgr Anna Gromoliszewska, a Stanowisko Dyrektora obejmuje od lat związana ze szkołą mgr Danuta Walerjan. W skład Kadry Kierowniczej wchodzi wicedyrektor mgr Urszula Skotarczyk, wicedyrektor mgr Danuta Okręglicka i Kierownik Szkolenia Praktycznego - mgr Małgorzata Szpar.
To rok 90 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wicedyrektor Urszula Skotarczyk przygotowała montaż słowno-muzyczny o Ignacym Daszyńskim - patronie Szkoły, który został zaprezentowany w Dniu Święta Szkoły. Zorganizowano tradycyjnie lekcje wychowawcze na temat historii Szkoły oraz okolicznościowe konkursy wiedzy o Szkole i jej Patronie.
Szkoła organizuje Prezentacje Nowohuckich Szkół Ponadgimnazjalnych, którymi inauguruje obchody 60-lecia Nowej Huty. Prezentacje były pierwszym tego typu wydarzeniem w dzielnicy i miały również na celu integrację szkolnictwa ponadgimnazjalnego z gimnazjalnym. Skierowano je do rodziców i uczniów szkół zlokalizowanych w Nowej Hucie. Imprezie towarzyszyły obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, podczas których Szkoła realizowała cykl prelekcji i wykładów "BIZNES PRZY TABLICY".
Obchodom 60-lecia Nowej Huty towarzyszyło wiele ciekawych imprez zorganizowanych przez Uczniów i Nauczycieli ZSE Nr 2 także sportowych. Nauczyciele wychowania fizycznego mgr Beata Wójcik i mgr Leszek Mielcarek poprowadzili Bieg Samorządowy, Bieg "Cracovia Interrum" oraz Spartakiadę "Ekonomik na Lodzie" i "Sztafetę radości" z udziałem młodzieży ze Słowacji. W czasie uroczystego finału sztafety pod Urzędem Miasta Krakowa nastąpiło symboliczne wypuszczenie 60 balonów na 60-lecie Nowej Huty.
Pani Dyrektor Danuta Walerjan sprawowała władzę w szkole przez pięć lat do roku 2013. W tym czasie wzbogaciła się baza dydaktyczna szkoły - zakupiono tablicę interaktywną, rzutniki multimedialne, laptopy wykorzystywane głównie do nauki języków obcych. Poszerzona została oferta edukacyjna szkoły - powstały nowe kierunki kształcenia: technik logistyk, technik obsługi turystycznej oraz technik hotelarstwa.
W roku szkolnym 2009/2010 ponownie zorganizowano w szkole "Prezentacje Nowohuckich Szkół Ponadgimnazjalnych". Gościliśmy wystawców z 14 szkół zawodowych oraz 11 liceów ogólnokształcących z Nowej Huty i zaprzyjaźnionych krakowskich szkół ekonomicznych. Celem tych "targów szkolnych" była pomoc uczniom gimnazjum w zaplanowaniu przyszłości edukacyjnej i trafnego wyboru nowej szkoły. W programie znalazły się także dodatkowe atrakcje m.in. pokazy udzielania pierwszej pomocy, degustacja zdrowej żywności, prezentacja tablicy multimedialnej.
Rok 2010 jest dla Szkoły niezmiernie ważny także z powodu przyznania Certyfikatu Jakości "SZKOŁA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI". Jesteśmy z niego bardzo dumni, gdyż jest to znak jakości w dziedzinie szeroko rozumianej przedsiębiorczości. Zaświadcza, że szkoła pełni rolę lokalnego centrum edukacyjnego z dziedziny przedsiębiorczości dla młodych ludzi. Szkolnymi koordynatorami programu Certyfikatu Jakości "Szkoła Przedsiębiorczości" były: mgr inż. Danuta Górska oraz mgr Jolanta Lachowicz. Pod ich kierunkiem młodzież uczestniczyła w licznych warsztatach organizowanych przez bankowców, przedsiębiorców oraz w spotkaniach z przedstawicielami biznesu.
W roku szkolnym 2010/2011 możemy pochwalić się także kolejnym sukcesem sportowym - reprezentacja Szkoły w siatkówce dziewcząt, trenowana przez mgr Krystynę Nowakowską zajęła I miejsce w II lidze szkolnej.
Z kolei przedstawiciele sięgającej wciąż po nowe laury Spółdzielni Uczniowskiej "Rockefeller" nad którą opiekę sprawuje mgr Elżbieta Mazur, zostali zaproszeni do Pragi na obrady CECOP (Europejskiego Związku Spółdzielni Pracy). Byli tam obecni Przedstawiciele Spółdzielczości Pracy z 11 krajów europejskich.
Spółdzielnia "Rockefeller" zajmuje również II miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepiej pracującą Spółdzielnię Uczniowską. Jest członkiem zbiorowym Handlowej Spółdzielni Jubilat.
Rok szkolny 2011/2012 zapisał się w historii szkoły m.in. kontynuowaniem współpracy ze szkołami zagranicznymi. W Krakowie gościmy 16 osobową grupę młodzieży ze szkoły partnerskiej w Mainburgu. Młodzież pracowała nad projektem językowym na temat zwyczajów i tradycji w Małopolsce i Bawarii. Realizowany był także program wymiany szkolnej ze szkołą partnerską w Svit na Słowacji. Po raz piąty przebywała w Krakowie grupa uczniów z Delton College z Holandii, zaś austriacka firma transportowa LKW WALTER, zaprezentowała nam możliwość odbycia praktyki zawodowej i podjęcia pracy w tejże firmie.
W ramach programu Enter Your Future, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, na lekcjach języka angielskiego odbyły się warsztaty z zakresu globalnej edukacji rozwojowej usprawniające komunikację interpersonalną, prowadzone przez studentów z Brazylii, Turcji i Chin.
Jak co roku aktywnie współpracowaliśmy ze środowiskiem. Odbywały się wycieczki zawodoznawcze, uczniowie uczestniczyli w Kreatywnych Warsztatach Przedsiębiorczości z udziałem przedstawicieli lokalnego biznesu. Współpracowaliśmy również z krakowskimi uczelniami wyższymi, m.in. z Uniwersytetem Ekonomicznym, Wyższą Szkołą Zarządzania i Bankowości. Uczestniczyliśmy w spotkaniu z reaktorem Akademii Sztuk Pięknych, który wręczył Szkole nagrodę za zajęcie I miejsca w internetowym konkursie "Sztuki plastyczne? Lubię to!".
Po dziesięciu latach pełnienia funkcji wicedyrektora żegna się ze szkołą mgr Danuta Okręglicka. Wicedyrektorem zostaje mgr Dariusz Błądek.
Kolejne zmiany w kierownictwie szkoły mają miejsce w roku szkolnym 2013/2014. Odchodzą na emeryturę oddane szkole, młodzieży, rodzicom i nauczycielom pani Dyrektor Danuta Walerjan i wicedyrektor Urszula Skotarczyk.
Stanowisko dyrektora ZSE Nr 2 obejmuje mgr Dariusz Błądek. W skład kadry kierowniczej wchodzą:
mgr inż. Danuta Górska - wicedyrektor;
mgr Andrzej Śniadowski - wicedyrektor;
mgr Małgorzata Szpar - kierownik kształcenia praktycznego.
Kształcimy: technik ekonomista, technik logistyk, technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik handlowiec. Jesteśmy szkołą aktywną i przodującą. A oto wykaz największych osiągnięć naszych uczniów w olimpiadach, konkursach i zawodach sportowych w ostatnim roku szkolnym 2014/2015.
XIII Ogólnopolski Konkurs z Zakresu Rachunkowości: Agnieszka Budzyń - laureatka etapu ogólnopolskiego konkursu 4 miejsce w Polsce.
XVI Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Euklides": Grzegorz Kusak (3TL) - 9 miejsce w Polsce.
VII Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna: Krzysztof Jurak (4TL) - finalista etapu centralnego olimpiady.
XX Turniej Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menadżerskich: Dariusz Płatek (3TA) - finalista etapu centralnego turnieju.
Konkurs Wiedzy z Rachunkowości Jednostek Gospodarczych: Agnieszka Budzyń (4TB) - 1 miejsce w Małopolsce; Karolina Dworak (4TB) - 3 miejsce w Małopolsce; Drużynowo - Agnieszka Budzyń, Karolina Dworak, Sylwia Kralka (4TB) - 1 miejsce w Małopolsce.
Ogólnopolski Konkurs na Najlepiej Pracującą Spółdzielnię Uczniowską w Kraju o Puchar Krajowej Rady Spółdzielczej i wyróżnienie dla Spółdzielni Uczniowskiej "Rockefeller".
I Liga Amatorska Piłki Siatkowej- chłopcy: 1 miejsce w Krakowie;
I Liga Amatorska Piłki Siatkowej - dziewczęta: 3 miejsce w Krakowie;
Konkurs "Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem": 3 miejsce w Małopolsce
Dzięki pracy Dyrekcji, Nauczycieli, inwencji uczniów i opiece Rodziców szkoła uczy nowocześnie, stwarza warunki do wszechstronnego rozwoju osobowości młodych ludzi, tworzy klimat zrozumienia i wzajemnej życzliwości. Zostać uczniem tej szkoły to zaszczyt i duża życiowa szansa. Daje ona bardzo dobre przygotowanie do pracy zawodowej, dalszej nauki, życie w rodzinie i społeczeństwie. Rok szkolny 2015/2016 to kolejny rok jubileuszowy - 65-lecia istnienia naszej Szkoły.
prof. Małgorzata Haslinger
Napisane przez MS
dnia 12.10.2015 15:57 ·
0 komentarzy ·
2371 czytań ·