04.10.2015 (niedziela) wraz z naszymi nauczycielkami dojechaliśmy do Regensburga, gdzie czekał na nas autokar, który zawiózł naszą grupę pod szkołę w Mainburgu. Na miejscu każdy z nas przywitał się ze swoim partnerem z wymiany oraz z ich rodzicami. W ciągu kilku chwil pojechaliśmy już do swoich niemieckich rodzin, gdzie w domach wręczaliśmy upominki, następnie szliśmy na drzemkę po całonocnej podróży. Ok. godz.14:00 część naszej grupy wyruszyła do restauracji na obiad z rodzinami, a kilkoro zostało w rodzinnym gronie. Był to nasz pierwszy dzień "zapoznawczy" z partnerami z wymiany i ich rodzinami.
Ola Kucharczyk & Karolina Durmała
Dnia 5 października tj. poniedziałek całą grupą polsko-niemiecką przyjechaliśmy do Gabelsberger Gymnasium w Mainburgu. Zwiedziliśmy szkołę omówiony został program pobytu i projekt, a następnie udaliśmy się na spotkanie z Panią, która oprowadzając nas po mieście wskazywała sklepy ze zdrową żywnością oraz z Fair Trade. W grupkach polsko-niemieckich przeprowadziliśmy z przechodniami ankietę o produktach Fair Trade. Wróciliśmy do szkoły, gdzie zaczęliśmy pracę nad naszym projektem "Myśl globalnie - działaj lokalnie. Moje miasto przyjazne człowiekowi i środowisku". Po południu w ratuszu spotkaliśmy Pana burmistrza Josefa Reisera, który ciepło powitał nas w Mainburgu.
Klaudia Gaczorek & Blanka Nowak
Dnia 06.10.2015 r. (wtorek) udaliśmy się na całodniową wycieczkę do Regensburga (pol. Ratyzbona) leżącego nad Dunajem.
Na początku spacerowaliśmy ulicami miasta, które momentami przypominało nam Kraków. Podczas spaceru naszą uwagę przykuły wmurowane w brukowane uliczki mosiężne tabliczki, które jak się okazało upamiętniały zamordowanych żydowskich mieszkańców miasta podczas II wojny światowej. Ciekawym elementem okazał się stary ratusz, przy którym zatrzymaliśmy się na chwilę i wysłuchaliśmy historii opowiadanej przez Pana przewodnika.
Najsłynniejszym zabytkiem ratyzbońskiego Starego Miasta jest most kamienny, który powstał w XII wieku. Tuż obok niego znajduje się Muzeum Wieży Mostowej, w którym spędziliśmy około godziny. Gdy wyszliśmy z muzeum przyszedł czas na przerwę obiadową, po której każdy z nas miał chwilę dla siebie. Niektórzy postanowili kupić wtedy pamiątki, a inni po prostu zwiedzali miasto.
Po przerwie odwiedziliśmy katedrę św. Piotra, gdzie bardzo zaskoczył nas surowy wystrój, jakże inny od tego, do którego widoku jesteśmy przyzwyczajeni. Na koniec obejrzeliśmy najstarsze części miasta. Około godziny 19.00 powróciliśmy do Mainburga, gdzie każdy spędził czas z rodzinami niemieckimi. :)
Nikola Dąbek & Kinga Kotaba & Ilona Fularska
Dnia 07.10.2015 (środa) grupa polsko-niemiecka udała się na targi ekologiczne, na których sprzedawano produkty sezonowe z okolicznych farm. Później nasi niemieccy koledzy udali się na lekcje, a my zorganizowaliśmy grę miejską w Mainburgu. Deszczowa pogoda nie zniechęciła nas i z chęcią odpowiadaliśmy na zadane nam pytania.
Następnie wróciliśmy do szkoły i tam w mieszanych grupach pracowaliśmy nad projektem Fair Trade rozpoczętym w Polsce. Po uzgodnieniu niezbędnych szczegółów mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcjach.
Katarzyna Juszczyk & Klaudia Kapusta
8 października 2015 roku razem z grupą niemiecką odwiedziliśmy Monachium. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie miasta. Zwiedziliśmy kilka historycznych miejsc i z ciekawością słuchaliśmy opowieści pana przewodnika. Gdy nastąpiła pora obiadowa, wszyscy poszliśmy coś zjeść. Kolejnym punktem naszej wycieczki było realizowanie projektu "Myśl globalnie - działaj lokalnie". W tym celu odwiedziliśmy sklep, w którym sprzedawano produkty bez użycia plastiku. Wszystkie artykuły codziennego użytku znajdowały się w słoikach. Sprzedawczyni a zarazem właścicielka sklepu opowiadała nam o zapoczątkowaniu biznesu bez plastiku oraz o producencie z Polski, który zapoczątkował produkcję naturalnych szczoteczek do zębów. Po ciekawej prelekcji wszyscy udaliśmy się na dworzec -jechaliśmy metrem następnie pociągiem. Na dworcu czekali na nas niemieccy rodzice po czym wszyscy udaliśmy się do domów.
Magdalena Maj & Sandra Komenda
W piątek o godz. 7.30 spotkaliśmy się wszyscy w szkole, aby dokończyć nasz projekt edukacyjny. Później zaprezentowaliśmy nasz końcowy efekt przed dyrekcją szkoły. Po czym odbyło się uroczyste pożegnanie polskiej grupy wraz z podziękowaniami. Następnie polska grupa udała się do jednej z sal, by omówić grę miejską. O godz. 12.30 wszyscy rozeszli się do swoich domów, by przygotować się na Gallimarkt, który miał się rozpocząć o 17.30. Spotkaliśmy się o godz.18 przed ratuszem w Mainburgu, by wziąć udział w tradycyjnym pochodzie, który kończył się w miejscu imprezy. W centrum tego święta korzystaliśmy z różnego typu rozrywek i bawiliśmy się świetnie do samego końca.
Program został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Napisane przez MS
dnia 13.11.2015 13:13 ·
0 komentarzy ·
3392 czytań ·