26 listopada w naszej szkole odbył się finał szkolnego konkursu "POTYCZKI MATEMATYCZNE". W historii matematyki pierwszy turniej miał miejsce w XIII w. Najlepsi matematycy rozwiązywali zadania przygotowane przez przeciwników.
W historii naszej szkoły pierwsze POTYCZKI MATEMATYCZNE miały miejsce w 2005. Konkurs, który trwał prawie cały miesiąc to już 15 edycja naszej zabawy. Jak co roku zadania (dla siebie nawzajem) przygotowywali uczniowie wszystkich (8) klas III. Zadania te rozwiązywały całe klasy, a najlepsze 4 zespoły klasowe przeszły do drugiej tury konkursu. Były to klasy : 3TA, 3TL, 3TLO i 3TT.
Do finału uczniowie ww klas przygotowali wiele plakatów matematycznych, które będzie można zobaczyć w salach matematycznych. Po raz pierwszy uczniowie aż z 3 klas przygotowali wiersze związane z matematyką. Mały fragment jednego (bez zdradzania Autora):
"...matma trudna sprawa .... trzeba dużo pracować, by ten materiał opanować.
Lecz ta praca się opłaca, gdyż twój umysł się wzbogaca..." .
Najprawdziwsza prawda :)
W finale losowaliśmy zadania uczniowskie, ale także inne przygotowane przez nauczycieli. Można było bliżej poznać zastosowania i znaczenie matematyki, Królowej Nauk. Uczestnicy rywalizowali również w znajomości wielkich Myślicieli, takich jak np. Tales, Kant, Banach czy współczesny polski matematyk i fizyk prof. M.Heller.
Jak co roku rozwiązywana była krzyżówka matematyczna, ale jej główne hasło NIEPODLEGŁA nawiązywało do niedawnych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Hasło główne już na podstawie 2 liter odgadła (cóż za intuicja!) klasa 3 TLO. Ta klasa też długo prowadziła w punktacji, dopiero punkty uzyskane w rozwiązywaniu łamigłówek logicznych (tj. puzzle matematyczne czy zaskakujące druciki) sprawiły, że na prowadzenie wysunęła się klasa 3TA. Zwycięstwo uzyskała właśnie 3TA, która najlepiej rozwiązała PIRAMIDY przygotowane przez wydawnictwo LOGI. Również to wydawnictwo przygotowało specjalny obrazek logiczny oraz krzyżówkę liczbową, które również nawiązywały do tak ważnego dla wszystkich Polaków Jubileuszu. Hasło tej krzyżówki odgadły wszystkie klasy, ale... zabrakło pełnych rozwiązań zadań. Musimy jeszcze potrenować! Zapraszam chętnych!
Matematyczna zabawa trwała kilka godzin i była okazją, by każdy odnalazł się w różnych filozoficzno-logiczno-historycznych aspektach matematyki. Wszak to Królowa wszelkich nauk. Znany myśliciel Immanuel Kant powiedział nawet tak: TYLE JEST W KAŻDYM POZNANIU NAUKI, ILE JEST W NIM MATEMATYKI.
Praca uczniów odbywała się wielotorowo, a całość była koordynowana i oceniana przez nauczycieli matematyki czyli p. T. Chrzanowską, p. J. Karpierz , p. K. Rudnicką oraz p. B. Sowicką. Pracy uczestników konkursu przyglądała się na początku p. dyr. D. Górska, a w ostatniej części p. dyr. D. Błądek, który również wręczył dyplomy wszystkim uczestniczącym w finale klasom.
Jak co roku mogliśmy liczyć na niezawodnego sponsora czyli Uczniowską Spółdzielnię Rockefeller, która ufundowała słodkości dla zwycięskiej klasy. Tym razem jednak zyskaliśmy nowego sponsora WYDAWNICTWO LOGI, które przekazało nie tylko łamigłówki do rozgrywek, ale również miesięczniki LOGI-MIX. Nagrody te trafiły do Najlepszych z najlepszych klas.
I miejsce zdobyła klasa 3TA
II miejsce zdobyła klasa 3TLO
III miejsce zdobyła klasa 3TT
Gratulujemy wszystkim uczestnikom Potyczek Matematycznych i mamy nadzieję, że ta zabawa zostanie w waszej miłej pamięci. Już pierwsze wasze komentarze mówiły o fajnej, emocjonującej, ale i kształcącej zabawie. Liczymy teraz na wasze zaangażowanie na lekcjach! Dobre pomysły zawsze mile widziane. Więcej zdjęć...
mgr J. Karpierz
Napisane przez MS
dnia 05.12.2018 14:04 ·
0 komentarzy ·
1769 czytań ·