Pandemia wymusiła na nas dostosowanie formy prowadzenia współpracy do warunków i przeniesienie wydarzeń patronackich do Internetu. Dzięki nawiązaniu współpracy z Klubem Młodych Księgowych działającym przy Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddział w Krakowie oraz Kołem Naukowym Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach uniwersyteckich. Mają więc dostęp nie tylko do wiedzy praktyków, profesjonalistów z dziedziny finansów, podatków, rachunkowości, ale też mogą uczestniczyć w zajęciach studenckich, warsztatach, biorąc w nich czynny udział. To cenne doświadczenia dla uczniów, którzy może w przyszłości staną się studentami Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
29.10.2020r. uczniowie klas 3 TA i 4 TA wzięli udział w prelekcji online „JPK VAT” przeprowadzonej przez Pana Patryka Mruka (magister finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Laureat konkursów z zakresu rachunkowości oraz podatków. Doświadczenie zawodowe zdobył pracując m.in. jako księgowy w podmiocie zajmującym się usługowym prowadzeniem ksiąg podatkowych oraz doradztwem podatkowym. Członek Komisji ds. Biur Rachunkowych oraz Zespołu Ekspertów i Konsultantów, działających przy Oddziale Okręgowym SKwP w Krakowie. Wykładowca w Oddziale Okręgowym SKwP w Krakowie w zakresie podatków. Certyfikowany główny księgowy). Prelekcja zorganizowana została przez Klub Młodego Księgowego działającego przy Stowarzyszeniu Księgowych.
3-5.11.2020r. uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w trzydniowych warsztatach online z zakresu analizy finansowej zorganizowanych przez Koło Naukowe Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Wspólnie ze studentami kierunku Finanse i rachunkowość rozwiązywali przykłady zadań z analizy finansowej.
Podczas prowadzonych warsztatów uczniowie dowiedzieli się między innymi:
czym jest i do czego służy analiza finansowa,
jakie są wskaźniki wykorzystywane do oceny rentowności i płynności finansowej przedsiębiorstwa,
oraz jak je obliczać i interpretować.
Drugie i trzecie spotkanie miały charakter praktyczny, studenci oraz uczniowie wspólnie rozwiązywali case study.
13,17,20.11.2020r. młodzież z klas 3-ich i 4-ych patronackich wzięli udział w trzydniowych warsztatach online z zakresu rachunkowości finansowej. Były to kolejne zajęcia zorganizowane przez Koło Naukowe Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Tym razem omówiono tematy związane z aktywami trwałymi i leasingiem środków trwałych. Podczas zajęć pojawiły się rozbudowane zadania dotyczące m.in. księgowania zdarzeń gospodarczych, tworzenia bilansu i rachunku zysków i strat
27.01.2021r. prelekcja „Karuzele podatkowe” SKwP poprowadzona przez Panią Dorotę Łabuda (biegły sądowy z zakresu podatku od towarów i usług, były wieloletni pracownik urzędów skarbowych, trener, doświadczony wykładowca). Problem wyłudzeń podatku VAT nie dotyczy tylko firm. Często ofiarą przestępców padają osoby, które ze względu na brak wiedzy i potrzebę szybkiego zarobku dają się nieświadomie wciągnąć w przestępczy proceder. Wiedza dotycząca „karuzeli podatkowej” jest więc bardzo cenna dla młodych ludzi, którzy już niedługo wejdą na rynek pracy.
9.02.2021r. prelekcja dla klasy 2 TA nt. „Skuteczna komunikacja z otoczeniem firmy” poprowadzona online przez Panią Karolinę Marzec-Balinow (magister finansów i rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego, magister edukacji filozoficznej i wiedzy o społeczeństwie Uniwersytetu Pedagogicznego. Wykładowca SKwP Oddział w Krakowie w zakresie etyki w rachunkowości i biznesie). W praktyce gospodarczej niezwykle istotnym procesem, warunkującym sprawność i skuteczność funkcjonowania każdej organizacji, jest proces komunikowania się. Sprawny przepływ informacji oraz proces dzielenia się wiedzą stały się bardzo ważnymi obszarami w życiu każdej firmy. Podczas prelekcji młodzież miała okazję zapoznać się z zasadami w zakresie efektywnego komunikowania się zarówno z otoczeniem, jak i wewnątrz firmy.
12.02.2021r. odbyła się inauguracja patronatu Stowarzyszenia Księgowych nad kolejną klasą technika rachunkowości 1R. Spotkanie odbyło się w trybie online. Uczniowie zapoznali się z formą i celami patronatu Stowarzyszenia. Podczas spotkania obecni byli przedstawiciele Stowarzyszenia: Pan Kazimierz Jarosz Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddziału Okręgowego w Krakowie , Pan Włodzimierz Lurka Dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddziału Okręgowego w Krakowie oraz Pani Danuta Górska Wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych Nr 2 w Krakowie i Pani Iwona Żurowska wychowawczyni klasy 1R. Pan Kazimierz Jarosz zaprezentował uczniom patrona klasy, opowiadając o historii i zadaniach, jakie realizuje Stowarzyszenie, które jest najstarszą i największą polską organizacją skupiającą przedstawicieli środowiska zawodowego związanego z rachunkowością i finansami. Pan Włodzimierz Lurka wygłosił prelekcję nt. "Ścieżka kariery zawodowej w ramach zawodów związanych z rachunkowością i finansami". Pan Dyrektor w interesujący sposób przedstawił uczniom szeroki wachlarz możliwości zawodowych przy wyborze ścieżki kształcenia związanej z rachunkowością.
Uczniowie klasy patronackiej do końca edukacji w ZSE nr 2 będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez pracowników stowarzyszenia, praktyków z dziedziny finansów i rachunkowości. Będą brali również udział w zajęciach Koła Naukowego Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Klubu Młodych Księgowych.
23.02.2021r. odbyła się prelekcja dla klasy 1 TA nt. „Zawód księgowego w społecznym odbiorze” poprowadzona online przez Panią Karolinę Marzec-Balinow. Postrzeganie danego zawodu przez pryzmat stereotypu może mieć wpływ na wybór ścieżki zawodowej, stąd ważne, aby skonfrontować rzeczywistość z wyobrażeniami.
23, 25.03.2021r. uczniowie klas 1R i 3TA uczestniczyli w zajęciach „VAT nie taki straszny, jak go malują” oraz „SLIM VAT” prowadzonych przez Panią Magdalenę Grotkiewicz, redaktor naczelną czasopisma „Rachunkowość budżetowa”. Prelekcje zorganizowane były przez Koło Naukowe Rachunkowości UEK i dotyczyły praktycznych aspektów rozliczeń związanych z podatkiem VAT.
7.04.2021r. 70 uczniów z klas patronackich Stowarzyszenia Księgowych wzięło udział w konferencji naukowej „Księgowy w świecie nowoczesnych technologii”. Organizatorami wydarzenia były: Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Krakowie, Koło Naukowe Rachunkowości UEK oraz Klub Młodych Księgowych.
Komputeryzacja i automatyzacja prac księgowych to już zjawisko powszechne w branży finansów i rachunkowości. Uczniowie mogli podczas konferencji zapoznać się z praktycznymi aspektami tego zjawiska w relacji firm, które świadczą usługi w branży finansowej tj. IBM oraz Capgemini.
IBM to amerykańskie przedsiębiorstwo, będące jednym z najstarszych i największych przedsiębiorstw informatycznych na świecie. Obecnie przedsiębiorstwo oferuje rozwiązania w oparciu o usługi doradcze i informatyczne oraz oprogramowanie i sprzęt. Przedstawiciel firmy IBM, Sebastian Nowak - Starszy Specjalista ds. Automatyzacji Procesów - poprowadził warsztaty "Automatyzacja procesów biznesowych w księgowości".
Firma Capgemini to jedna z największych firm na świecie, która świadczy usługi w zakresie nowoczesnych usług dla biznesu: doradztwa i technologii informatycznych. Specjalnie dla uczestników konferencji zostały przeprowadzone warsztaty pt. "Cyfrowa transformacja w świecie finansów - poznaj consulting finansowy w Capgemini" przed przedstawiciela firmy - Katarzynę Banach.
Udział w konferencji był dla uczniów okazją zdobycia cennej, merytorycznej wiedzy.
26, 27 oraz 28.04.2021r. uczniowie klas patronackich Stowarzyszenia Księgowych (1R i 3TA) zostali zaproszeni do udziału w II edycji Forum Rachunkowości, wydarzenia organizowanego przez Koło Naukowe Rachunkowości UEK oraz State Street Bank Polska. Forum Rachunkowości to cykl warsztatów i
prelekcji prowadzonych przez praktyków, osoby zawodowo zajmujące się rachunkowością w jej różnych aspektach. Głównym celem wydarzenia było popularyzowanie różnych gałęzi rachunkowości wśród osób zainteresowanych tematyką finansów i rachunkowości. Wydarzenie odbyło się w formie online i składało się z cyklu 10-ciu certyfikowanych warsztatów i prelekcji. Była to niezwykła okazja do poszerzenia swojej wiedzy oraz rozwijania potrzebnych na rynku pracy kompetencji.
Napisane przez MS
dnia 20.10.2021 12:01 ·
0 komentarzy ·
797 czytań ·