1980/81 - Pracując w centrum dzielnicy szkoła rozrasta się liczebnie, w jej murach kształci się blisko 1600 uczniów i słuchaczy. Po przejściu na 5-dniowy tydzień pracy nauka odbywa się na dwie pełne zmiany. Spółdzielnia Uczniowska zajmuje I miejsce w konkursie wojewódzkim na najlepszą spółdzielnię. Uczniowie szkoły zajmują V, VI i VII miejsca w ogólnopolskim Konkursie Pisania na Maszynie.
1981/82 - Wprowadzenie stanu wojennego przerywa normalny rytm pracy szkoły. Nauczyciele solidaryzują się ze strajkiem hutników. Na lekcjach wychowawczych omawiany jest dekret o stanie wojennym. W szkole panuje wzmożona dyscyplina. Kryzys działalności przeżywają organizacje młodzieżowe, następuje masowy odpływ ich członków. Nowy regulamin klasyfikowania i promowania wprowadza w miejsce egzaminów poprawkowych egzaminy sprawdzające. Bez rozgłosu i oficjalnych gości szkoła świętuje jubileusz 30-lecia.
1982/83 - Szeroką działalność prowadzi świetlica szkolna, odbywają się lekcje umuzykalniające prowadzone przez artystów Filharmonii Krakowskiej, młodzież obejmuje opieką Osiedlowy Klub Seniora, Zespół Pieśni i Tańca występuje na imprezach szkolnych i środowiskowych. Wygasa Policealne Studium Zawodowe.
1983/84 - Rada Pedagogiczna przyjmuje dokument "Uprawnienia wychowawcy klasy", zgodnie z którym wychowawca jest koordynatorem pracy dydaktycznej i wychowawczej nauczycieli uczących w klasie. Szeroką działalność rozwija Szkolna Komenda OHP - w śródrocznych i wakacyjnych hufcach pracy bierze udział około 300 uczniów. Szkoła otrzymuje liczne podziękowania za wzorową pracę uczniów.
1985/86 - Szkoła liczy 54 odziały i ponad 1600 uczniów i słuchaczy. Dominującą szkołą w Zespole jest Zasadnicza Szkoła Handlowa: 31 oddziałów i ponad 900 uczniów. Komenda Szkolna OHP uzyskuje I miejsce w województwie krakowskim, jest laureatem we współzawodnictwie ogólnopolskim. Nawiązane zostają pierwsze kontakty zagraniczne. Dzięki współpracy z Domem Przyjaźni Polsko-Bułgarskiej szkoła zawiera umowę o wymianie uczniów i nauczycieli ze Szkołą Ekonomiczną w Swisztow. W szkole odbywa się lektorat języka bułgarskiego. Zespół Pieśni i Tańca daje 27 występów na imprezach szkolnych i środowiskowych, a w przeglądzie zespołów regionalnych otrzymuje nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania. Szkoła podpisuje umowę patronacką z Akademią Ekonomiczną w Krakowie. Spółdzielnia Uczniowska zostaje mistrzem gospodarności w województwie krakowskim. Za wyniki w Olimpiadzie Wiedzy Prawniczej szkoła zdobywa puchar pamiątkowy.
1986/87 - Rada Pedagogiczna podejmuje decyzję o zgłoszeniu szkoły do Klubu Przodujących Szkół NCPS w Warszawie. Szkołę wizytują władze klubu. Szkoła przygotowuje się do obchodów 35-lecia i nadania imienia szkole. Młodzież poznaje życie i działalność Ignacego Daszyńskiego, odwiedza miejsca związane z Patronem szkoły. Przy Komitecie Rodzicielskim powstaje Klub Absolwentów. Nawiązane zostają kontakty ze Szkołą Ekonomiczno-Gastronomiczną w Nyireghaza na Węgrzech. Wymiana ze szkołą bułgarską i węgierską obejmuje też wakacyjne hufce pracy. Powstaje Zespół tańca nowoczesnego "Alfa", który zdobywa puchar na ogólnopolskim przeglądzie zespołów tanecznych. Puchar Kuratora Oświaty i Wychowania otrzymuje I Dzielnicowy Przegląd Dorobku Zespołów Pozalekcyjnych Szkół Zawodowych Nowej Huty.
1987/88 - Dnia 3 grudnia na Sesji Klubu Przodujących Szkół szkoła zostaje jednogłośnie - w uznaniu dla poziomu pracy dydaktycznej i wychowawczej - przyjęta do Klubu. 14 grudnia odbywa się uroczyste plenarne zebranie Rady Pedagogicznej poświęcone podsumowaniu dorobku szkoły w 35-leciu jej pracy. Wręczono kolicznościowe medale, listy gratulacyjne i nagrody dla nauczycieli szkoły. 15 grudnia ma miejsce uroczystość nadania imienia Ignacego Daszyńskiego. Obecni są przedstawiciele władz miasta i dzielnicy, Kurator Oświaty, Rektor Akademii Ekonomicznej, dyrektorzy 10 zakładów patronackich, szkół zagranicznych i wielu innych dostojnych gości. Odsłonięta zostaje tablica z wizerunkiem Patrona. Prezes Klubu Przodujących Szkół wręcza akt przyjęcia szkoły do Klubu. W Wojewódzkim Konkursie Wiedzy z Rachunkowości i Finansów uczennice szkoły uzyskują I, II i III miejsce oraz 4 wyróżnienia. Szkołę dotykają pierwsze oszczędności na oświacie - drastycznemu zmniejszeniu ulega wymiar godzin przedmiotów zawodowych. Za porozumieniem z zakładami pracy część programu nauczania jest realizowana podczas praktycznej nauki zawodu. Szkoła jest organizatorem II Dzielnicowego Przeglądu Dorobku Zespołów Pozalekcyjnych Szkół Zawodowych Nowej Huty w NCK.
1988/89 - Szkoła otrzymuje z Ministerstwa Oświaty i Wychowania pierwszą pracownię komputerową wyposażoną w 10 komputerów "Spectrum". Kursy obsługi komputerów prowadzi dla uczniów i nauczycieli Akademia Ekonomiczna. Dnia 3 marca zebranie Rady Pedagogicznej odbywa się w auli Akademii Ekonomicznej. Rektor Akademii informuje Radę o możliwości przeprowadzenia egzaminu wstępnego na studia połączonego z egzaminem dojrzałości - zdaje go w maju 1989 roku 14 abiturientów. Uczniowie zdobywają I i IX miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Pisania na Maszynie, w wojewódzkim Konkursie Wiedzy z Rachunkowości i Finansów pierwsze cztery miejsca. Z inicjatywy szkoły zorganizowany zostaje Wojewódzki Przegląd Dorobku Zespołów Pozalekcyjnych Szkół Zawodowych - Zespół Pieśni i Tańca oraz Zespół "Alfa" otrzymują puchary Kuratora Oświaty i Wychowania.
1989/90 - Pogarsza się kondycja finansowa szkoły. Z pomocą szkole przychodzą rodzice, deklarując dodatkowe wpłaty na rzecz szkoły. Naukę w 19 oddziałach klas pierwszych rozpoczyna 665 uczniów. Egzamin dojrzałości połączony z egzaminem wstępnym na AE zdaje 13 abiturientów. Szkoła zajmuje III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Statystycznym. Nowym partnerem zagranicznym szkoły staje się Technikum Bankowości we Lwowie. Rada Pedagogiczna żegna odchodzącego na emeryturę po 45 latach pracy pedagogicznej dyrektora mgr Tomasza Majewskiego. W uroczystym pożegnaniu uczestniczy Kurator Oświaty i Wychowania, Rektor Akademii Ekonomicznej, dyrektorzy firm handlowych. Dyrektorem szkoły zostaje mgr Anna Gomoliszewska.
Napisane przez MS
dnia 07.11.2007 19:17 ·
0 komentarzy ·
3999 czytań ·