1990/91 - Nauczyciele przedmiotów ekonomicznych podejmują intensywną pracę nad modernizacją programów nauczania i dostosowaniem ich do nowej sytuacji gospodarczej. Dezaktualizują się podręczniki - podstawowym źródłem wiedzy jest wykład nauczyciela. Odnowione zostaje z nowymi władzami Akademii Ekonomicznej porozumienie patronackie - nauczyciele mają dostęp do najnowszej wiedzy ekonomicznej. Opracowana zostaje w szkole autorska dokumentacja programowa dla Liceum Administracji - zawód: technik prac biurowych. Młodzież ZSH odbywa praktyczną naukę zawodu w kilkudziesięciu nowo powstałych firmach prywatnych. Z inicjatywy nauczycieli powstaje Fundusz "Dar Serca" przeznaczony na pomoc materialną dla uczniów. Szkoła użycza swoich pomieszczeń dla Klubu Seniora. Młodzież przygotowuje dla seniorów 2 razy w miesiącu okolicznościowe programy i poczęstunek. Nawiązana zostaje współpraca ze szkołą ekonomiczną w Struer (Dania).
1991/92 - Powstaje Liceum Administracji wg autorskiej dokumentacji programowej zatwierdzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Urząd Rady Ministrów oraz Liceum Handlowe kształcące w zawodzie technik handlowiec.Utworzona zostaje pracownia informatyczna wyposażona w komputery IBM. Szkoła nawiązuje kontakty z drugą szkołą ekonomiczną w Danii w mieście Fredericia.
1992/93 - W Liceum Ekonomicznym realizowany jest program wdrożeniowy. Stopniowej likwidacji ulega Liceum Zawodowe. Reaktywowane zostaje po blisko 10-letniej przerwie PSZ. Szkoła przystępuje do Ogólnopolskiego Klubu Szkół Handlowych. Jubileusz 40-lecia odbywa się skromnie w murach szkoły - uczestniczą w nim wierni sojusznicy szkoły: władze Akademii Ekonomicznej i PSS "Społem" Nowa Huta. Rektor AE prof. dr hab. Jerzy Mikułowski-Pomorski i prezes "Społem" mgr Danuta Bogda otrzymują Honorowe Odznaczenia "Za Zasługi dla Oświaty" przyznane na wniosek szkoły przez Ministra Edukacji Narodowej. Pogarsza się sytuacja finansowa szkoły i nauczycieli. Rozpoczynają oni akcję strajkową, matura odbywa się z opóźnieniem dopiero 21 i 22 maja. Uczniowie szkoły zakwalifikowali się do Zawodów Centralnych Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.
1993/94 - Wiodącą szkołą w Zespole staje się 4-letnie Liceum liczące 27 oddziałów. Przeprowadzono po raz pierwszy nabór do Liceum Handlowego dla Dorosłych. Liceum Ekonomiczne dla Pracujących ulega stopniowej likwidacji. Dużą pomoc szkole świadczą rodzice i słuchacze Liceum dla Dorosłych - z ich środków prowadzone są remonty pomieszczeń i zakupy pomocy naukowych. Baza wychowania fizycznego zostaje wzbogacona o urządzenia do ćwiczeń siłowych. Utworzono pracownie języków obcych. Szkoła nawiązuje kontakty ze szkołą ekonomiczno-gastronomiczną w Turnitz (Austria) - następuje wymiana uczniów i nauczycieli. Szkoła zajmuje I miejsce w Konkursie "Bez uzależnień w XXI wiek" organizowanym przez Krakowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole. We współpracy z Akademią Ekonomiczną szkoła organizuje ogólnopolskie seminarium dla nauczycieli marketingu ze szkół handlowych.
1994/95 - Szkołę opuszczają pierwsi absolwenci Liceum Administracji i Liceum Handlowego, a Liceum Ekonomiczne absolwent z numerem 5000. Szkoła otrzymuje z MEN nowoczesną pracownię komputerową, pracownie językowe wyposażone zostają w nowe telewizory i magnetowidy. Młodzież szkoły występuje w Teatrze Ludowym w spektaklu "Już ją widzieli idącą" wystawionym z okazji Święta Niepodległości oraz w programach poetyckich w Dworku Matejki. Zespół Taneczno-Wokalny daje liczne koncerty, występuje też na deskach Opery Lwowskiej z okazji Jubileuszu 55-lecia bratniej szkoły ekonomicznej. Laureatami Ogólnopolskiego Konkursu zawodoznawczego Klubu Szkół Handlowych zostaje 3 uczniów Liceum Handlowego. Uczniowie szkoły biorą udział w wielu konkursach i zawodach sportowych, w których osiągają znaczne sukcesy, między innymi wyróżnienie w konkursie małych form teatralnych, II miejsce w biegach przełajowych szkół krakowskich. Wymiana zagraniczna poszerza się o Szkołę Zawodową w Słowacji i Liceum w Niemczech.
1995/96 - Szkoła jest popularna w środowisku - liczba kandydatów do szkoły przekracza 2-krotnie ilość miejsc. Opuszczają mury szkoły pierwsi absolwenci Liceum Ekonomicznego nowych specjalności: finanse i rachunkowość oraz organizacja i ekonomika przedsiębiorstw, a także pierwsi absolwenci Liceum Handlowego dla Dorosłych. Szkoła odnotowuje dalsze sukcesy w konkursach:
I i IX miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pisania na Maszynie
V, VI i VIII miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich
I i II miejsce w Wojewódzkim Konkursie "Moja szkoła - szkołą przedsiębiorczości"
Uczniowie szkoły stanowią najliczniejszą publiczność oglądającą spektakle w Teatrze Ludowym - zostają wyróżnieni za aktywność i dojrzałość poglądów w "Talk show" prowadzonym przez dyrektora Teatru Ludowego. Od 1 I 1996 r. Organem prowadzącym szkołę jest Urząd Miasta Krakowa, następuje znaczna poprawa kondycji finansowej szkoły.
Napisane przez MS
dnia 07.11.2007 20:23 ·
0 komentarzy ·
3695 czytań ·