Regulamin Konkursu
"Stadtrundgang"
Prezentacja krajów niemieckiego
obszaru językowego w Krakowie.
I.Udział w konkursie:
- jeden uczeń samodzielnie
- para uczennic lub uczniów
II. Zakres konkursu:
Należy znaleźć i odwiedzić miejsca wg podanej listy i wykonać zdjęcie autora/autorów pracy projektowej na tle tych obiektów.
III. Dokumentacja projektu:
- Każdy obiekt należy krótko opisać w języku polskim. Podanie informacji w j. niemieckim daje dodatkowe punkty.
- Informacje należy napisać odręcznie (czytelnie) lub na komputerze.
- Organizatorzy konkursu proponują włożyć do koszulek kartki z informacjami i zdjęciami oraz wpiąć je do skoroszytu lub wykonać pracę w Power Point.
IV. Ocena prac konkursowych
- Dobre i ciekawie wykonane prace konkursowe będą nagrodzone oceną z języka niemieckiego.
- Prace konkursowe na bardzo wysokim rzeczowym i artystycznym poziomie będą uhonorowane dodatkowo nagrodami rzeczowymi.
-Dodatkowe punkty można otrzymać za włączenie do pracy innych obiektów zabytkowych (związanych z krajami obszaru niemieckojęzycznego) nie uwzględnionych w spisie obiektów.
V. Prezentacje prac konkursowych
- we własnej grupie językowej
- we własnej klasie
- na szerszym forum
Termin wykonania prac konkursowych : do 11.04.2008
Organizatorzy: Nauczyciele języka niemieckiego
Projekt: " Stadtrundgang"
Prezentacja krajów niemieckiego obszaru językowego w Krakowie
A) Jakie instytucje, ośrodki lub placówki dyplomatyczne związane z krajami niemieckiego obszaru językowego, mają swoją siedzibę pod podanymi adresami (nazwa, rodzaj działalności, ulotki lub broszury, aktualne imprezy kulturalne)
1. Rynek Główny 20
2. Ul. Krupnicza 42
3. Ul. Batorego 25 Ul. Basztowa 3 4. Ul. Agnieszki 4/3
5. Ul. Stolarska 7
6. Ul. Skałeczna 2
B) W trakcie spaceru po mieście należy odnaleźć obiekty lub miejsca nawiązujące do postaci lub wydarzeń mających związek z krajami niemieckojęzycznymi i znaleźć odpowiedź na następujące pytania:
1. Zamek Królewski na Wawelu (Wawelschloss). Na lewo od Bramy Herbowej (das Wappentor) znajduje sie pomnik Tadeusza Kościuszki (Kościuszko-Denkmal) z 1921. Pomnik zniszczony w czasie okupacji niemieckiej został odbudowany w 1960 r. jako prezent jednego z miast niemieckich. Proszę podać jego nazwę.
2. Katedra na Wawelu (Wawel- Kathedrale) . Na jednej z wież tej katedry zawisł największy dzwon w Polsce (Sigismund-Glocke) odlany na zlecenie Zygmunta Starego przez norymberskiego ludwisarza w 1520 r. Proszę podać jego nazwisko.
3. Ul. Grodzka - kto mieszkał i pracował w domu pod numerem 39? (nazwisko niemieckie - Veit Stoß)
4. Rynek Główny (Hauptmarktplatz). Jakie wydarzenie historyczne upamiętnia granitowa tablica między Sukiennicami (Tuchhhallen), a kościołem św. Wojciecha (Sankt Adalbert-Kirche)?
5. W krzyżu Sukiennic znajduje się duża tablica upamiętniająca ważne wydarzenie dla Krakowa. Podaj tekst zamieszczony na tej płycie.
6. Komu poświęcona jest tablica umieszczona na ścianie kamienicy na rogu ul. Sławkowskiej i Rynku Głównego 36?
7. Kościół Mariacki (Marienkirche). Na lewo od wejścia głównego znajduje się tablica upamiętniająca ważne wydarzenie z XVII w. Gdzie i kiedy miało ono miejsce (proszę podać nazwę miejscowości w języku niemieckim).
Proszę podać trzy istotne informacje na temat ołtarza w Kościele Mariackim.
8. Kościół św. Barbary (Sankt Barbara -Kirche). Odprawiane są tutaj msze w j. niemieckim. Proszę się dowiedzieć od kiedy i o której godzinie msze te odprawiane są obecnie.
9. Plac Matejki - co przedstawia i jakie wydarzenie upamiętnia znajdujący się tu pomnik?
10. Ul. Szeroka to jedno z tych miejsc, w których reżyser Steven Spielberg w 1993r. spędził wiele dni kręcąc zdjęcia do filmu. Tu odtworzono Plac Zgody, centralny plac okupacyjnego getta. Proszę podac tytuł filmu oraz wyjaśnić kim był główny bohater i czym zasłużył sobie na odznaczenie medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".