Jeśli zaintrygował Cię tytuł tej wiadomości, to koniecznie porozmawiaj z Małgosią Słupińską z klasy 3TA - specjalistką z zakresu technologii przyszłości, innowacyjnych modeli e-biznesu oraz wykorzystywania informacji w kreowaniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa.
4 marca br. Małgosia uczestniczyła w zawodach okręgowych Olimpiady Przedsiębiorczości w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W konkursowych zmaganiach łącznie uczestniczyło tego dnia 1252 uczniów w pięciu okręgach: Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie. Zawody okręgowe przebiegały w dwóch etapach. Spośród 258 uczestników Olimpiady z naszego okręgu, czyli z województwa małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego, którzy rozwiązywali test o stopniu trudności znacznie większym niż w eliminacjach szkolnych, zakwalifikowano do II etapu tylko 50 najlepszych zawodników. Tutaj warto wspomnieć, że każda błędnie udzielona odpowiedź oznacza punkty ujemne (!). Małgosia, dzięki swojej wiedzy oraz dobrej orientacji w bieżących wydarzeniach ze świata gospodarki i biznesu znalazła się w tej 50-tce.
W II etapie uczniowie rozwiązywali w pięcioosobowych zespołach zadania sytuacyjne. Z przedstawionych przez organizatorów pięciu zadań każdy zespół miał za zadanie opracować i przekazać Komisji Okręgowej rozwiązania wybranych przez siebie trzech. Następnie jedno z nich przedstawiali przed Komisją w trakcie siedmiominutowej prezentacji.
Przy ocenie zadań brane były pod uwagę m.in. takie kryteria jak: realność rozwiązania, jego kompleksowość i szczegółowość, pomysłowość zespołu, umiejętność wnioskowania, sposób uzasadnienia wybranego rozwiązania, a także wykorzystanie wiedzy teoretycznej.
W ocenie prezentacji uwzględniano logikę, strukturę i precyzję wypowiedzi, atrakcyjność dla słuchaczy, zwięzłość (wykorzystanie czasu 7 min.), jakość argumentacji oraz podział ról w zespole. Duże znaczenie odgrywała również strona pozawerbalna prezentacji.
Komisja najwyżej punktowała zadania, które najlepiej uwzględniały realia życia gospodarczego i byłyby możliwe do wdrożenia w rzeczywistych przedsiębiorstwach.
Do finału zaproszono po 10 uczestników z każdego z pięciu okręgów, przy czym trzeba zaznaczyć, że w naszym okręgu ze względu na bardzo wysoki poziom wiedzy zawodników, ustalony został najwyższy próg punktowy kwalifikujący do zawodów centralnych.
Małgosi serdecznie gratulujemy udanego udziału w Olimpiadzie Przedsiębiorczości i życzymy dalszych sukcesów.